NA ZAMÓWIENIE
Możliwość skorzystania z usługi przewodnika:
- Park Etnograficzny w Toruniu, Wystawa „Tajemnice codzienności…” tel. 56 622 80 91, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl
- Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce 513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl
- Park Etnograficzny w Kaszczorku, : 56 622 80 91 w. 27, e-mail: pek@etnomuzeum.pl
MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU
DLA WSZYSTKICH GRUP WIEKOWYCH
Sto lat temu na wsi
Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają życie codzienne i tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. Tematykę zajęć ustalamy indywidualnie po rezerwacji. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. W trakcie imprezy goście mogą m.in. spróbować gry na tradycyjnych instrumentach kolędniczych, poznać kanony wiejskiego piękna czy spędzić czas na zabawie tradycyjnymi zabawkami dziecięcymi. Oferta przeznaczona również dla większej liczby uczestników (maks. 90 osób).
Istnieje możliwość podania poczęstunku pod koniec imprezy. Do wyboru dla całej grupy: chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym i kawa zbożowa z mlekiem lub drożdżówka i kawa zbożowa z mlekiem.
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu lub wystawa stała Tajemnice codzienności… . Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 90 minut.
Pory roku na wsi: jesień (dla grup szczególnymi potrzebami)
Uczestnicy poznają życie mieszkańców dawnej wsi. Próbują swoich sił w pracach, które dawniej wykonywali nasi przodkowie. Jesienią skupimy się na żniwach, młóceniu zboża oraz mieleniu ziaren na mąkę (do 11.10), a także na lnie, jego czesaniu, przędzeniu i tkaniu (od 15.10).
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu lub sala edukacyjna. Cena: 5 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 60 minut.
DLA PRZEDSZKOLI
Tradycja w małym paluszku
Warsztaty wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. We wrześniu uczestnicy poznają (do wyboru): sztukę malowania na szkle lub dawne prace związane z uprawą zbóż i wypiekiem chleba (do 11.10.), a także sposoby obróbki lnu, pracę z kołowrotkiem i krosnem (od 15.10.).
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu lub wystawa czasowa W szklanym blasku… lub sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
DLA SZKÓŁ
Upiecz się nam chlebie! (do 11.10.)
Uczestnicy poznają dawne prace związane z uprawą zbóż, przetwórstwem ziaren i wypiekiem chleba oraz towarzyszące im zwyczaje. Mają możliwość skosztowania świeżego chleba.
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu lub wystawa Tajemnice codzienności… Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
O lnie, płótnie i koszuli (od 15.10.)
Spotkanie dotyczące tradycyjnych sposobów uprawy i obróbki lnu. Uczestnicy próbują swoich sił w pracy za pomocą dawnych narzędzi np. kijanki, dzierzgonia, cierlicy.
Miejsce: sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Technika w domu 100 lat temu
Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy.
Miejsce: Park Etnograficzny oraz wystawa stała. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 75 minut.
Z kulturą mi do twarzy
Zajęcia wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W październiku uczestnicy poznają przykłady ludowego malarstwa na szkle, rozwiązując kartę pracy i wykonując wspólną pracę plastyczną lub poznają specyfikę pracy terenowej etnografów oraz rolę jaką pełniła w nich fotografia. Na czarno-białych zdjęciach, wykonanych za pomocą analogowych aparatów, uczniowie będą tropić realia mieszkańców wsi i małych miasteczek ubiegłego wieku.
Miejsce: Wystawa czasowa W szklanym blasku… lub wystawa czasowa Fotografia – dokumenty, obrazy, dzieła. Koszt udziału: 10 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 75 minut.
Tradycja w garści
Warsztaty wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W październiku uczestnicy poznają przykłady ludowego malarstwa na szkle i spróbują swoich sił w tej technice.
Miejsce: wystawa czasowa W szklanym blasku…. Koszt udziału: 16 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
Retro Biznes (szkoły średnie)
Rozgrywka w wybraną grę planszową Małopolskiego Instytutu Kultury z elementami historii i przedsiębiorczości. Gry pozwalają rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania wielkich biznesów na przełomie XIX i XX wieku
- Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota. O nafciarskich fortunach na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9–30 os., wiek: 13+. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
- Chłopska Szkoła Biznesu. O przedsiębiorczych tkaczach z XVIII–wiecznego Andrychowa. Liczba graczy: 12–30 os., wiek: 12+. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/
Miejsce: sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania ok.: 120 minut.
DLA DOROSŁYCH
Z tradycją za pan brat (grupy 18+)
Warsztaty wprowadzające w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W październiku uczestnicy poznają przykłady ludowego malarstwa na szkle i spróbują swoich sił w tej technice.
Miejsce: Wystawa czasowa W szklanym blasku…. Koszt udziału: 20 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok.: 90 minut.
Muzeum Panaceum (grupy 55+)
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+. W październiku zapraszamy na wystawę czasową Fotografia – dokumenty, obrazy, dzieła. Czarno-biała retrospekcja z badań terenowych Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Skoncentrujemy się na poznaniu specyfiki pracy terenowej etnografów oraz roli jaką pełniła w niej fotografia. Dzięki czarno-białym zdjęciom, wykonanym za pomocą analogowych aparatów, uczestnicy zanurzą się w realia mieszkańców wsi i małych miasteczek ubiegłego wieku.
Miejsce: spichlerz w Parku Etnograficznym. Bilety: 10 zł/os. Czas trwania ok.: 60 minut.
Retro Biznes
Rozgrywka w wybraną grę planszową Małopolskiego Instytutu Kultury z elementami historii i przedsiębiorczości. Gry pozwalają rozwinąć swoje kompetencje w zakresie biznesowego myślenia, kształtować postawę przedsiębiorczości, a także poznać mechanizmy powstawania wielkich biznesów na przełomie XIX i XX wieku
- Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota. O nafciarskich fortunach na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9–30 os., wiek: 13+. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
- Chłopska Szkoła Biznesu. O przedsiębiorczych tkaczach z XVIII–wiecznego Andrychowa. Liczba graczy: 12–30 os., wiek: 12+. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/
Miejsce: Sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania ok.: 120 minut.
Wszystko, co byście chcieli wiedzieć o muzeum etnograficznym
Wizyty studyjne dla zorganizowanych grup studentek i studentów kierunków humanistycznych (etnologii, kulturoznawstwa lub muzealnictwa). Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się czym zajmuje się Muzeum Etnograficzne w Toruniu, co i dlaczego kolekcjonuje. Poznać wystawy stałe i czasowe. Dowiedzieć się na czym polega praca badawcza muzealników, jak się ratuje obiekty, a także jak wygląda działalność wydawnicza oraz edukacyjna placówki. Wybór wątków i tematów oraz czas trwania jest ustalany indywidualnie przed wizytą.
Bilety: 5 zł/os.
DLA GRUP ANGIELSKOJĘZYCZNYCH
Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)
Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania ok.: 90 minut.
Meet Polish folk culture (ENG)
Recreational and educational event for foreign and mixed groups. Participants will learn about the traditions of former villagers in the region of Kujawy and Pomerania. The program includes a visit to the exhibition “Secrets of Everyday Life…” or the Ethnographic Park in Torun and practical workshop elements.
Ticket: 30 PLN/person. | with refreshments 37 PLN/person. | tutors free of charge (1 tutor per 10 participants). Duration: 90 minutes.
OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY
DLA PRZEDSZKOLI
Mali osadnicy
Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym to połączenie zwiedzania olenderskich zagród z działaniami twórczymi, elementami prac gospodarskich i zabawami związanymi tematycznie z daną porą roku. Jesień spędzimy pod znakiem warzyw, owoców i różnych gatunków zbóż. Opowiemy o pracach gospodarskich, gromadzeniu zapasów na zimę oraz przygotowywaniu zapraw i przetworów. Dzieci będą miały okazję zobaczyć jarzyny i owoce zebrane w naszych sadach i ogrodach oraz wykonać stemple z ziemniaków lub torby na jabłka.
Czas trwania: 90 min. Koszt udziału: 16 zł od uczestnika, dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
DLA SZKÓŁ
Jesień w olenderskiej zagrodzie
Październik jest miesiącem intensywnych prac gospodarskich i przygotowywania zapasów na zimę. Podczas spotkania opowiemy się jak wyglądały dawniej wykopki i spróbujemy obejrzymy tradycyjne narzędzia rolnicze. Odwiedzimy przyzagrodowe sady i ogrody aby sprawdzić jakie rosną w nich drzewa owocowe i warzywa. Porozmawiamy o przygotowywaniu zapraw, smażeniu powideł i suszeniu owoców. Przygotujemy również papierowe torby na owoce.
Czas trwania: ok. 75 min. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
W zgodzie z rzeką
Czy da się poskromić rzekę? Podczas spotkania sprawdzimy jakie sprytne pomysły i rozwiązania stosowali osadnicy olenderscy, żeby wykorzystać potencjał płynącej wody oraz opowiemy jak zabezpieczali swoje domostwa przed powodzią. Dowiemy się również po co stawiali wiklinowe płoty, kopali rowy oraz sadzili wierzby a na koniec wspólnie namalujemy rzekę.
Czas trwania: ok. 75 min. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
W olenderskiej zagrodzie
Z jakich budynków składała się olenderska zagroda? Gdzie mieszkał gospodarz z rodziną, gdzie stały zwierzęta, a gdzie przechowywano ziarna zbóż, słomę i siano? Jak wyglądały wnętrza domów osadników i jakie zajęcia wypełniały ich codzienność? Podczas spaceru po skansenie obejrzymy niezwykłe przedmioty, zajrzymy w ciekawe zakamarki, odkryjemy tajemnice codziennych zadań. Uczestnicy ponadto spróbują swoich sił w różnych pracach gospodarskich i domowych jak młocka, czy pranie na tarach. Bilety: 10 zł/os., grupa do 30 os., czas trwania: 90 min.
Czas trwania: ok. 75 min. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Olenderskie spotkania
Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+.Tematyka do ustalenia przy zamawianiu spotkania.
Bilety: 15 zł z poczęstunkiem, 10 zł bez poczęstunku., czas trwania: 60 min.
Sto lat temu u olendrów
Impreza plenerowa na zamówienie dla grup wycieczkowych. W programie zwiedzanie zagród w Parku Etnograficznym, zajęcia warsztatowe, elementy gier i zabaw.
Bilet: 32 zł z poczęstunkiem, 25 zł bez poczęstunku, grupa do 30 os., czas trwania: 120/150 min.
Aranżacje:
- A gdzie jest zdjęcie babci Gertrudy, czyli porządki w rodzinnych fotografiach – zagroda z Kaniczek – 15.10 – 17.11.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach