NA ZAMÓWIENIE
Możliwość skorzystania z usługi przewodnika:
- Park Etnograficzny w Toruniu, Wystawa „Tajemnice codzienności…” tel. 56 622 80 91, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl
- Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce 513-677-255, e-mail: sklepik.ope@etnomuzeum.pl
- Park Etnograficzny w Kaszczorku, : 56 622 80 91 w. 27, e-mail: pek@etnomuzeum.pl
MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU DLA GRUP
DLA PRZEDSZKOLI
Tradycja w małym paluszku
Warsztaty wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W grudniu uczestnicy poznają sztukę malowania na szkle na wystawie czasowej „W szklanym blasku…” lub odwiedzą aranżację świąteczną w skansenie i wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe.
Miejsce: Park Etnograficzny/Arsenał Ip. (bez windy). Koszt udziału: 16 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
DLA SZKÓŁ
Od Adwentu do Trzech Króli
Zajęcia na temat bożonarodzeniowych tradycji Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Uczestnicy zwiedzają świąteczne aranżacje w chatach oraz śpiewają ludową kolędę lub wykonują „cacko” na choinkę.
Miejsce: Park Etnograficzny, sala edukacyjna.
W to mi graj!
Zajęcia umuzykalniające w przestrzeni wystawy „Tajemnice codzienności…”. Uczestnicy ćwiczą aktywne słuchanie, poznają tradycyjne instrumenty, piosenki i zabawy.
Miejsce: wystawa ,,Tajemnice codzienności…”. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).
Technika w domu 100 lat temu
Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy.
Miejsce: Park Etnograficzny oraz wystawa „Tajemnice codzienności…”. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 75 minut.
Z kulturą mi do twarzy
Zajęcia wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W grudniu uczestnicy poznają przykłady ludowego malarstwa na szkle na wystawie czasowej „W szklanym blasku…”, rozwiążą kartę pracy i wykonają wspólną pracę plastyczną.
Miejsce: Arsenał Ip. (bez windy). Bilet: 10 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 75 minut.
Retro Biznes (szkoły średnie)
Rozgrywka w wybraną grę planszową Małopolskiego Instytutu Kultury z elementami historii i przedsiębiorczości:
- Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota. O nafciarskich fortunach na polskich ziemiach na przełomie XIX i XX wieku. Liczba graczy: 9–30 os., wiek: 13+. Opis gry: http://oc.mik.krakow.pl/o-grze/
- Chłopska Szkoła Biznesu. O przedsiębiorczych tkaczach z XVIII–wiecznego Andrychowa. Liczba graczy: 12–30 os., wiek: 12+. Opis gry: http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/
Miejsce: sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania ok.: 120 minut.
Tradycja w garści
Warsztaty wprowadzające dzieci w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W grudniu uczestnicy poznają sztukę malowania na szkle na wystawie czasowej „W szklanym blasku…” lub odwiedzą aranżację świąteczną w skansenie i wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe.
Miejsce: Park Etnograficzny/Arsenał Ip. (bez windy). Koszt udziału: 16 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
DLA GRUP
Z tradycją za pan brat (18+)
Warsztaty wprowadzające w świat kultury ludowej poprzez aktywny udział w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych. W grudniu uczestnicy
poznają przykłady ludowego malarstwa na szkle i spróbują swoich sił w tej technice na wystawie czasowej „W szklanym blasku…” lub odwiedzą aranżację świąteczną w skansenie i wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe.
Miejsce: Park Etnograficzny/Arsenał Ip. (bez windy). Koszt udziału: 20 zł/os.| opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: ok. 90 minut.
Muzeum Panaceum (55+)
Spotkania dla grup osób 55+. W grudniu zapraszamy do odwiedzenia aranżacji świątecznych w Parku Etnograficznym.
Miejsce: Park Etnograficzny. Bilety: 10 zł/os. Czas trwania ok.: 60 minut.
Sto lat temu na wsi
Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają życie codzienne i tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. Tematykę zajęć ustalamy indywidualnie po rezerwacji. W trakcie imprezy goście mogą m.in. spróbować gry na tradycyjnych instrumentach kolędniczych, poznać kanony wiejskiego piękna czy spędzić czas na zabawie tradycyjnymi zabawkami dziecięcymi. Oferta przeznaczona również dla większej liczby uczestników (maks. 90 osób). Istnieje możliwość podania poczęstunku do wyboru dla całej grupy: chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym i kawa zbożowa z mlekiem lub drożdżówka i kawa zbożowa z mlekiem.
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu lub wystawa „Tajemnice codzienności…” . Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 90 minut.
Pory roku na wsi: zima (grupy ze szczególnymi potrzebami)
Uczestnicy poznają życie mieszkańców dawnej wsi. Próbują swoich sił w zajęciach, które dawniej wykonywali nasi przodkowie. Zimą skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych.
Zajęcia sensoryczne, prosimy uczestników o przygotowanie ubrań na przebranie.
Miejsce: Park Etnograficzny w Toruniu i sala edukacyjna. Cena: 5 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania: 60 minut.
DLA GRUP ANGIELSKOJĘZYCZNYCH
Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)
Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy „Tajemnice codzienności…” lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe. Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania ok.: 90 minut.
OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE – NA ZAMÓWIENIE
(kontakt i zapisy: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl)
DLA PRZEDSZKOLI
Mali osadnicy
Spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym to połączenie zwiedzania olenderskich zagród z działaniami twórczymi. Grudzień spędzimy pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i samego świętowania. Zajrzymy do zagród z Niedźwiedzia i Kaniczek i sprawdzimy jakie potrawy mieszkańcy przyrządzali w tym szczególnym czasie, jakie ozdoby wieszano na choince i czy dzieci osadników dostawały prezenty. W drugiej części spotkania zrobimy ozdoby choinkowe.
Miejsce: Olenderski Park Etnograficzny. Koszt udziału: 16 zł/os. | Dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os. Czas trwania: ok. 90 min.
DLA SZKÓŁ
Czas Bożego Narodzenia
W grudniu odwiedzimy zagrody z Niedźwiedzia i Kaniczek, żeby obejrzeć świąteczne aranżacje i sprawdzić jak mieszkańcy przygotowywali się do Bożego Narodzenia. Dowiemy się jakie potrawy przyrządzano w tym szczególnym czasie, jakie ozdoby wieszano na choince i czy dzieci osadników dostawały prezenty. Opowiemy również o Adwencie i o tym, jak czas ten obchodzony był u katolików i protestantów. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać ozdobę na choinkę.
Miejsce: Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Bilety: 10 zł./os., grupy do 30 os. | Czas trwania: ok. 60 min.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach