Żywot pieśni, pieśni żywota
Cykliczne spotkania z pieśniami towarzyszącymi człowiekowi dawniej na wsi w znaczących momentach życia i kalendarza obrzędowego. Uczestnicy mają okazję poznać tradycyjny repertuar (np. ludowe kolędy, kołysanki, przyśpiewki, pieśni liryczne, żałobne czy wielkopostne) za pośrednictwem nagrań i poprzez wspólny śpiew. Do udziału nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Teksty zapewnia organizator.
Aktualności
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Zajęcia inspirowane kulturą tradycyjną. Warsztaty z zakresu rękodzieła ludowego (m.in. wycinanki, zdobienia jaj, wykonywania pająków, kwiatów z bibuły, tradycyjnych ozdób choinkowych), muzyki tradycyjnej (śpiewu, tańca, gry na instrumentach) oraz rozmaitych technik twórczych (malarstwa, rysunku, rzeźby, papieroplastyki, dziewiarstwa, szydełkowania, frywolitki).
Aktualności
Muzeum-panaceum
Cykliczne spotkania dla osób z grupy wiekowej 55+. W programie m.in.: opowieści o zwyczajach związanych z ludowym rokiem obrzędowym oraz tradycjach innych narodów, połączone z praktycznymi działaniami. Warto pamiętać o okularach do czytania.
Aktualności
Spotkania rodzinne
Imprezy przy muzealnych wystawach, w Parku Etnograficznym i w sali edukacyjnej popularyzujące wybrane zjawiska kultury. W programie propozycje dla całych rodzin i uczestników indywidualnych; dorosłych, młodzieży i dzieci. Wspólne działania międzypokoleniowe, tradycyjne zabawy, zajęcia warsztatowe, np. tworzenie tradycyjnych ozdób choinkowych, zdobienie jaj, etc.
Aktualności
Kultura okolic, okolice kultury
Cykl imprez popularno-naukowych prezentujących ciekawe zjawiska lokalnej kultury: wykłady, spotkania, pokazy.
Aktualności
Koncerty i potańcówki
Podczas imprez muzycznych w Muzeum można zapoznać się z twórczością inspirowaną tradycjami muzycznymi Polski i innych krajów, prezentowanymi w formie folklorystycznej stylizacji, folkowej interpretacji lub in crudo (łac. na surowo), czyli w formach niestylizowanych, w wykonaniu najstarszych mistrzów tego gatunku lub ich uczniów i kontynuatorów.
Aktualności
Dla grup
100 lat temu na wsi…
Impreza edukacyjno-rekreacyjna. W programie m.in.: sypanie wzorów piaskiem, wycinanie firanek z papieru, próba gry na instrumentach ludowych, tradycyjne zabawy dzieci wiejskich, etc. Dostępna wersja z poczęstunkiem. Więcej>
Oil City. Galicyjska gorączka czarnego złota
Gra planszowa o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielają się w postaci autentycznych przedsiębiorców. Ich zadaniem jest prowadzenie biznesu naftowego w trzyosobowych spółkach – od zakupu działki, przez wydobycie, po przetwórstwo i sprzedaż nafty, gazu i wosku ziemnego. Uczestnicy podczas rozgrywki uczą się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Rozgrywkę poprzedzi krótki wstęp o historii Galicji – kolebki przemysłu naftowego. Więcej >
Chłopska Szkoła Biznesu
Gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego tkackiego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej, w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. Liczba graczy: 12–30, wiek: 12+, czas rozgrywki: 45–60 minut. Więcej>
Dla grup obcokrajowców lub grup mieszanych
Spotkanie z polską kulturą ludową
Impreza edukacyjno-rekreacyjna. Możliwe prowadzenie w jęz. obcym lub z udziałem zewnętrznych tłumaczy. W programie m.in.: tworzenie wycinanki ludowej, próba gry na ludowych instrumentach, nauka podstawowych kroków tańców polskich, przebieranie się w stroje ludowe, zażywanie tabaki (dla dorosłych). Dostępna wersja z poczęstunkiem. Więcej>
Inne formy edukacyjne dla grup
Spotkania tematyczne na zamówienie, np. wykłady, konferencje metodyczno-przedmiotowe, warsztaty rękodzieła, tańców tradycyjnych, warsztaty umuzykalniające z elementami emisji głosu i inne po uzgodnieniu tematu, treści i wspólnego celu zgodnego z zakresem merytorycznym działalności Muzeum.
Pastwisko wyobraźni
Warsztaty edukacji muzealnej dla Muzealników z województwa kujawsko-pomorskiego
Kontakt: Maria Pokrzywnicka, tel.: 56 622 89 43, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl
Organizatorzy:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach