W czasie specjalnej edycji Nocy Muzeów 2020 zaprosiliśmy my Was do siebie… online. Przygotowaliśmy serię krótkich filmów – opowieści o tym „Co robimy w ciemności”: jak radzili sobie z mrokiem mieszkańcy dawnej wsi oraz co w ciemności robią w skansenie pracownicy Muzeum, aby również w tym szczególnym czasie być blisko Was.
Na naszym profilu na Facebooku oraz kanale YouTube 16 maja 2020 r. odbyło się 8 premier tematycznych klipów. Program Nocy Muzeów online:
20.30 NA DOBRANOC
Zaczynamy od propozycji dla najmłodszych. Przypomnimy znaną zabawę paluszkową, opowiadamy bajkę i pokazujemy, jak w prosty sposób wykonać mini teatr cieni DIY.
21.00 ŚWIATŁO I MROK
Ogień, kaganek, lampa naftowa… Opowiadamy o dawnych sposobach rozpraszania ciemności, potrzebie światła i jego źródłach oraz wybranych sprzętach oświetleniowych na wsi.
21.30 CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO
“Groch, kapusta, kasze, kluchy…”? Ile jest prawdy w obiegowych wyobrażeniach o chłopskiej kuchni? Opowiadamy o tym co mieszkańcy wiejskiej chałupy jadali wieczorową porą.
22.00 WIEJSKIE “ZRÓB TO SAM!”
Pokazujemy jak wyglądały wieczorne prace gospodarza wykonywane w świetle paleniska: wyrób narzędzia do młócenia zboża i sprzętu gospodarstwa domowego.
22.30 WIECZORNE OPOWIEŚCI
Gawędy, bajki, informacje ze świata i z zaświatów. Opowiadamy o opowiadaniu, czyli o tym skąd na wsi czerpano informacje o świecie znanym i nieznanym. Uwaga! Opowieści strasznej treści!
23.00 NA SEN, DLA ZDROWIA I URODY
Jakie były dawne sposoby na utrzymanie czystości, zdrowia i urody? Gdzie dawniej spano i czym się przykrywano? I co kiedy w domu nie ma toalety? Wspólnie przyjrzymy się wieczornym zabiegom higienicznym na wsi.
23.30 STRZEŻONEGO PAN BÓG STRZEŻE
Szlaban, siennik, derka i szlafmyca… Pokazujemy, jak wyglądały meble do spania w chłopskiej chałupie, co ubrać i czym się przykryć na noc oraz dlaczego warto się położyć przy drzwiach do stajni.
24.00 STRACH SIĘ BAĆ
Strzyga, zmora, mamuna. Opowiadamy o tym, czego lub kogo się bali mieszkańcy wsi i jak chronili się przed nocnymi działaniami niebezpiecznych istot.
W filmach wykorzystano materiały z Archiwum Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz domeny publicznej.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach