[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] IMPREZY i WARSZTATY
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] XXXV Dziecięcy Przegląd Folkloru Wiejskiego Jawor, jawor, jaworowi ludzie… 4–5.06., sobota, godz. 10.00-14.00 – niedziela, godz. 10.00-13.00
W programie występy dzieci z 30 toruńskich przedszkoli prezentujących zabawy dzieci wiejskich, tańce i piosenki ludowe. Impreza jest okazją dla całych rodzin do odkrywania ponadczasowej wartości wiejskiego folkloru dziecięcego. Impreza niebiletowana.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Jarmark żywności ekologicznej 4.06., sobota, godz. 10.00-14.00
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Etnowyprawka Malucha: kwiatki, płatki i wianki!
8.06., środa, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy);
9.06., czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat).
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka Malucha adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W czerwcu, miesiącu Świętojańskiej Nocy ruszymy tropem popularnych dawniej na wsi roślin. Odwiedzimy przydomowe ogródki w Parku Etnograficznym. Poznamy polne kwiaty i zioła, ich kształty, kolory oraz zapachy. Będziemy pleść wianki i nawlekać kwiatki na źdźbła trawy. Nie zabraknie zabaw i pieśni z motywami roślinnymi. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Park Etnograficzny, pawilon wystawowy. Opłata: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 30 maja do 7 czerwca, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl).
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Modra szlejifa. Kociewskie popołudnie z zespołem „Błękitna wstęga” z Gniewu 25.06., sobota, godz. 16.00
Spotkanie z kulturą ludową Kociewia. W programie: zwiedzanie czasowej ekspozycji w chacie ze Skorzenna na temat kociewskich zwyczajów związanych z nocą świętojańską, występ Zespołu Folklorystycznego Błękitna wstęga (w gwarze kociewskiej Modra szlejifa) z Gniewu, działającego przy Klubie Seniora pod kier. Emilii Rulińskiej – znanej regionalistki, poetki, grającej na „diabelskich skrzypcach”. Będzie to doskonała okazja do poznania bliżej kociewskiego folkloru (gwary, tańców, melodii). Współorganizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Park Etnograficzny, w razie deszczu – sala widowiskowa. Bilet: 5 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Serce moje serce na dwoje się dzieli 22.06, środa, godz. 18.00
26. spotkanie z cyklu Żywot pieśni, pieśni żywota. Wspólne śpiewanie pieśni tradycyjnych związanych z rozmaitymi momentami roku obrzędowego lub cyklu życia człowieka. Tym razem będą to pieśni o miłości w różnych jej wymiarach: od młodzieńczych uniesień, poprzez relacje małżeńskie, po macierzyństwo. Do udziału nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Teksty zapewnia organizator. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilet: 1 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Zbieraj rumianek, bo święty Janek 28.06., wtorek, godz. 12.00
53. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+ na temat kultu św. Jana Chrzciciela w religijności ludowej oraz zwyczajów związanych z Nocą Świętojańską. W programie: przysłowia, pieśni i przykłady poezji z motywem wigilii św. Jana, wierzenia związane z wodą i ogniem, opowieści zielarskie.z prezentacją różnych roślin używanych w medycynie ludowej i o wierzeniach z nimi związanych. Prowadzenie: Maria Pokrzywnicka. Warto pamiętać o okularach do czytania. Bilet: 3 zł/os.
[icon name=”arrow-circle-right” class=”” unprefixed_class=””] EDUKACJA
Dla przedszkoli:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Tradycja w małym paluszku
Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). W programie elementy kultury ludowej w zabawach i działaniach plastycznych, muzycznych lub parateatralnych, a także tradycyjne piosenki i zabawy dzieci wiejskich. Czerwcowe zajęcia będą się odbywać w scenerii wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki, gdzie dzieci poznają świat haftowanych przedstawień i postaci, wykonają własną „makatkę” oraz „wyhaftują” szlaczki z piasku.
Bilety: 9 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy
(z dwutygodniowym wyprzedzeniem): Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
Dla szkół:
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Ludowe komiksy
Zajęcia na wystawie Mądrości i gadki z kuchennej makatki. W wielu częściach Europy haftowane obrazki z tekstami zarówno zdobiły domową przestrzeń, jak i służyły przekazywaniu ludowej wiedzy i kulturowych wartości. Uczniowie opcjonalnie: zaprojektują własną makatkę, spróbują swoich sił w hafcie lub stworzą tematyczne żywe scenki wzorowane na makatkach. Skąd się wzięły makatki? Jakie treści i wzorce postępowania popularyzowały? Jakie sentencje umieścilibyśmy na nich w dzisiejszych czasach?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Oil City. Szkoła naftowego biznesu
Rozgrywka w symulacyjną grę ekonomiczną dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. (grupy liczące 9-25 os.). „Oil City”, to gra planszowa o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielą się w postaci autentycznych przedsiębiorców. Ich zadaniem będzie prowadzenie biznesu naftowego w trzyosobowych spółkach – od zakupu działki, przez wydobycie, po przetwórstwo i sprzedaż. Uczestnicy podczas rozgrywki uczą się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Wydanie gry (2015) przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Ecie, pecie, gdzie jedziecie…
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają realia życia dziecka na wsi przed 100 laty, bawią się, wykorzystując kopie dawnych ludowych zabawek oraz próbują swoich sił w tradycyjnych grach na podwórzu. Czy wiejskie dzieci miały czas na zabawę? Czy kołysanka zawsze była cicha? Co się działo na pastwisku?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W to mi graj!
Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy poszukują dźwięków i wątków muzycznych na wystawach, poznają tradycyjne piosenki i zabawy dziecięce, próbują gry na instrumentach ludowych. Co słychać na wsi? Skąd się biorą rytm i melodia? Czy można grać bez instrumentów? Wspólnie udowodnimy, że aby muzykować nie trzeba być profesjonalistą.
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] W dawnej szkole wiejskiej
Zajęcia na wystawie stałej Tajemnice codzienności w części zaaranżowanej na izbę szkolną. Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, spróbują pisania piórem ze stalówką i atramentem, liczenia na liczydle, przymierzą ośle uszy. Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie?
[icon name=”arrow-circle-o-right” class=”” unprefixed_class=””] Historia glinianego garnka
Zajęcia w Parku Etnograficznym. Uczestnicy poznają tajniki rzemiosła garncarskiego, lepiąc ręcznie naczynia i tocząc garnki na kole nożnym. Czy święci garnki lepią? Jak powstają statki z rybią łuską? Co to są biskwity i siwaki?
Na wszystkie zajęcia edukacyjne obowiązują bilety 5 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć do 25 os. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego przez podopiecznych. Informacje i zapisy: Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach