Wincenty Witos (1874-1945)
Wśród osób zaangażowanych w budowanie Polski niepodległej chętnie ukazywany przez artystów nieprofesjonalnych był również Wincenty Witos. Z pewnością miał na to wpływ fakt postrzegania Witosa jako bohatera z ludu, syna chłopskiego walczącego w ich interesie. Lider ludowców bowiem krzewił ideę świadomości narodowej wśród ludu i promował kwestię niepodległości.
Misję Wincentego Witosa w obronie społeczności wiejskiej w sposób syntetyczny zaprezentował Józef Kaczmarek w płaskorzeźbie zatytułowanej „Dzieło Witosa”.
Wybitny rzeźbiarz Józef Serwik w pracy pt. „W. Witos” portretując ludowego przywódcę prawdopodobnie inspirował się jego wizerunkiem według obrazu Zbigniewa Pronaszki.
Pozostałe prezentowane wizerunki Wincentego Witosa są dość schematyczne i uproszczone w swej formie. Rzeźbiarze skupiali się bowiem na sportretowaniu ludowego przywódcy bez wprowadzania dodatkowych elementów, dekoracji lub kreowania rozbudowanych scen. Przedstawienia Wincentego Witosa w naszej kolekcji niewątpliwie są pozbawione pietyzmu, nie operują symbolem, metaforą w przeciwieństwie do „spiżowych” przedstawień Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach