WE ALL THE SAME Powrót

WE ALL THE SAME

“WE ALL THE SAME” to autorski projekt Katarzyny Podgórskiej-Dziewiątkowskiej laureatki “Etnoklimatów” 2019. Ekspozycja prezentowana jest w pawilonie wystawienniczym (wejście od skansenu) do 20 marca. 

Autorka o projekcje:

Projekt fotograficzny WE ALL THE SAME jest o Kobietach. Brak kryterium wieku, rozmiaru, koloru oczu czy jakiejkolwiek orientacji oraz gwarancja anonimowości pozwoliły kobietom biorącym udział w sesjach pokazać kim są naprawdę. Pomimo, że każda z nich ma inne marzenia, cele, sytuacje życiowe, wszystkie pragną jednego – Wolności, która tutaj została zdefiniowana jako Bycie Sobą. Bez presji i bez obowiązku spełniania cudzych oczekiwań. Każda fotografia opowiada o NICH i to ONE zdecydowały, jak chcą być przedstawione w projekcie. Nie było tutaj żadnej ingerencji fotografa. Wiele w tych zdjęciach intymności, symboliki i emocji. Celem projektu była prowokacja do rozmowy na temat wolności kobiet w czasach presji oczekiwań. Czy jeszcze udaje nam się odpowiedzieć na pytanie: KIM JESTEM NAPRAWDĘ? Czego JA chcę? Dlaczego dopiero, gdy mamy gwarancję anonimowości, mamy odwagę pokazać się światu? Czy akceptacja oznacza rezygnację? Zdjęcia były robione w trybie AUTO, nie były poddane korekcie. W projekcie w styczniu 2022 wzięły udział 44 kobiety w wieku 15-90 lat.

https://youtu.be/pY5napfRCmk 

Katarzyna Podgórska-Dziewiątkowska – fotograf, dziennikarz, politolog. W 2019 roku została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Etnoklimaty” organizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu