Otwarcie wystawy fotograficznej “Potrzeba wody w Sudanie” Powrót

Otwarcie wystawy fotograficznej “Potrzeba wody w Sudanie”

2011-04-29 18:00
2011-04-29 20:00

29 kwietnia, piątek, godz. 18.00
wystawa czynna do 27 maja

Otwarcie wystawy fotograficznej PAH Potrzeba wody w Sudanie
wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego

Spichlerz, komisarz Jakub Kopczyński.

www.pah.org.pl

„Sudan – pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.”
Wojtek Grzędziński

Wystawa fotografii przybliży widzom Sudan Południowy, jeden z najbiedniejszych rejonów świata. Ponad dwadzieścia lat wewnętrznej wojny między północą a południem Sudanu doszczętnie wyniszczyły infrastrukturę południa. Porozumienie pokojowe w 2005 r. zagwarantowało Sudanowi Południowemu autonomię, a dla setek tysięcy uchodźców stało się szansą na powrót do swoich domów.
Jest to jednak niezwykle niegościnne miejsce. Życie wyznaczane jest tu przez przyrodę. To ona decyduje, kto przeżyje kolejne miesiące, kiedy spadnie deszcz i kto będzie miał wodę. Wodę, która jak nigdzie indziej na świecie rzeczywiście jest tutaj „źródłem życia”.
Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku. Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić w sumie 82 studnie i naprawić 65. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1700 mieszkańców.