Jasność-Mrok Zimowe kontrasty w sztuce nieprofesjonalnej Powrót

Jasność-Mrok Zimowe kontrasty w sztuce nieprofesjonalnej

Wystawa czynna do 13 lutego 2014 r.

Wystawa Jasność-mrok. Zimowe kontrasty w sztuce nieprofesjonalnej, to propozycja Muzeum Etnograficznego na ciekawe spędzenie czasu zimową porą, kiedy temperatura zachęca do szukania ciepła i miłej atmosfery, poza zasięgiem śniegu i mrozu. Motywem przewodnim wystawy jest zima, ukazana poprzez zestawienie przeciwstawnych motywów: tytułowej jasności i mroku, początku i końca, pracy i zabawy, obyczajów i obrzędów.

Zima dla społeczności wiejskich, żyjących w harmonii z rytmem przyrody, to czas przede wszystkim świętowania i odpoczynku. Kiedy prace polowe ustawały, przyroda „usypiała” pod śniegową pierzyną, rozpoczynały się wielkie przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ta pora roku, to czas, w którym magia i niezwykłość przeplatają się z pięknem zimowego pejzażu.

Tematyka bożonarodzeniowa jest często prezentowana w twórczości ludowej. Szczególnie urodziwe są szopki, które z reguły pojawiają się w dorobku każdego z artystów ludowych. Równie często, zarówno w rzeźbie jak i malarstwie, przedstawiane są kolorowe korowody kolędników.
W zimowych dekoracjach artyści ukazywali zarówno piękno pejzażu, jak i świąteczny charakter tej pory roku.
 
Na wystawie pojawiają się również prace ukazujące uśmiechnięte buzie dzieci bawiących się na sankach, łyżwach i nartach. Wiejscy muzykanci „przygrywają” na karnawałowych zabawach. Prócz tego można będzie dowiedzieć się, jakie rodzaje prac były wykonywane w długie, mroźne wieczory, przy wtórze opowieści i pieśni.  
 
Z mroźnej, skutej lodem zimy ukazuje nam się obraz czasu, w którym ludzie przebywali ze sobą dzieląc się swoją radością, serdecznością i dobrym słowem. Sprzyjały ku temu świąteczne okoliczności, które prócz modlitwy i zadumy, skłaniały ku zabawie, wspólnemu biesiadowaniu. 
 
 
Komisariat i scenariusz: Aleksandra Jarysz
Oprawa plastyczna: Joanna Sójka-Tomczyk
 
Tekst i fot. Aleksandra Jarysz