Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu
01.02.2011
Ekspozycję Indianie Bora. Ludzie koki ampiri i tytoniu tworzą fotografie autorstwa Marka Wołodźko, etnologa, który prowadzi badania wśród ludu Bora, żyjącego na pograniczu Kolumbii i Peru. Swoimi zdjęciami stara się przybliżyć nam obraz ich kultury, która mimo silnych wpływów kultury metyskiej wciąż, w pewnych aspektach, funkcjonuje tradycyjnie.
Wystawa unaocznia również sposób, w jaki społeczność Bora definiuje swoją nową tożsamość, balansując między wyzwaniami współczesności, a tradycyjnym sposobem życia.
Bora żyją i mieszkają w Amazonii. Ich tradycyjnym miejscem zamieszkania jest obszar pomiędzy rzekami Igaraparaná i Caquetá w Kolumbii. W wyniku intensywnych wpływów świata zachodniego w tym regionie w okresie boomu kauczukowego na przełomie XIX i XX wieku oraz wymuszonych migracji w połowie lat 30. XX wieku, Bora rozprzestrzenili się na inne obszary Kolumbii i Peru (rzeka Putumayo), Peru (rzekiAmpiyacu, Zumun i Momon) oraz Brazylii (rzeka Solimões, między dopływami Teféi Caiçara, oraz rzeka Içá).
Tradycyjnie Bora zamieszkiwali w wielkich domach komunalnych, zwanych maloką, w których mieszkało kilka lub kilkanaście spokrewnionych ze sobą rodzin. Obecniemaloka służy jako miejsce spotkań i wspólnie obchodzonych świąt, a poszczególne rodziny mieszkają w swoich indywidualnych domach.
Zarówno maloka oraz pojedyncze domy posiadają konstrukcję drewnianą i kryte są liśćmi palmowymi różnych gatunków palm. Na pokrycie dachu maloki trzeba użyć około 80 tys. liści. Samo ich zrywanie w dżungli trwa około 2 tygodni.
Kuratorzy: Marek Wołodźko i Kuba Kopczyński
Wystawie towarzyszy publikacja Marka Wołodźko pt. Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach