Chóry anielskie. Rzeżby Antoniego Kamińskiego Powrót

Chóry anielskie. Rzeżby Antoniego Kamińskiego

Kuratorzy: Bożena Olszewska, Antoni Kamiński

Oprawa plastyczna: Barbara Górka

Rok: 2010

Chóry anielskie. Rzeżby Antoniego Kamińskiego
wystawa czynna do 31 grudnia 2010 r.

Scenariusz wystawy: Bożena Olszewska i Antoni Kamiński
Oprawa plastyczna: Barbara Górka

 

 

Antoni Kamiński (ur. 1947r.) rzeźbiarz, którego działalność artystyczna mieści się w nurcie sztuki nieprofesjonalnej, współtwórca tzw. „stylu kutnowskiego”, należy do uznanych i cenionych przedstawicieli tej dziedziny twórczości.

Ekspozycja, zatytułowana przez Antoniego Kamińskiego Chóry anielskie jest odbiciem jego osobistych poglądów i przeżyć, które sam autor podsumowuje zdaniem: „Aniołowie mnie prowadzą”. Wystawa prezentuje sto rzeźb, specjalnie na nią wykonanych, których tematem przewodnim są chóry anielskie, jak mówi artysta, śpiewające Bogu i ludziom.

Postacie aniołów rzeźbiarz umieszcza w scenach przypisanych im w chrześcijańskiej ikonografii, takich jak szopka betlejemska, adoracja Chrystusa Ukrzyżowanego czy Wniebowzięcie Matki Boskiej. Otaczają patronkę chórów i muzyki kościelnej św. Cecylię. Większość rzeźb jednak to wielopostaciowe, zrytmizowane kompozycje przedstawiające
muzykujących i śpiewających aniołów ujętych w różnych pozach, z różnymi atrybutami muzycznymi.

Prace są wyjątkowo dekoracyjne nie tylko przez formę kompozycji, ale również przez sposób wykończenia, odpowiednio dobraną kolorystykę.

Jest to pełna pogody „uskrzydlona wystawa”, która z pewnością choć na chwilę pozwoli oderwać się od Ziemi.
Opr. Bożena Olszewska
 

 
foto. Marian Kosicki