Tajemnicza fotografia
19.10.2011
W Dziale Konserwacji Zbiorów naszego Muzeum zabiegom konserwatorskim poddawany jest oleodruk przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem wg Rafaela Santi. Pochodzi on z kolekcji Działu Folkloru.
Podczas demontażu obrazu okazało się, że jego odwrocie stanowi stara fotografia. Choć tektura, na którą została naklejona jest zakwaszona i brudna, samo zdjęcie jest w dobrym stanie. Póki co osnute jest ono tajemnicą – nie wiadomo kto został na nim upamiętniony ani kiedy je wykonano.
W pracowni konserwatorskiej zdarzały się już takie „odkrycia”. Kilka lat temu, podczas oczyszczania oleodruku przedstawiającego Św. Barbarę, okazało się, że ma on dodatkowe podłoże. Obraz naklejony był na inny oleodruk z wizerunkiem Matki Boskiej Kazańskiej. Oba obrazy udało się idealnie rozdublować, a „nowy” wizerunek Matki Boskiej trafił do zbiorów Muzeum.
Zdarza się często, że oleodruki naklejone są na podłoże wzmacniające – papierowe (na tekturę), drewniane (na sklejkę) lub metalowe (na blachę).
Jednak bardzo rzadko to podłoże okazuje się innym obiektem – oleodrukiem, fotografią, fragmentem listu lub notatki.
opracowała: Ewa Martin-Sobecka
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach