Plener rzeźbiarski „U Styperków”
24.06.2015
W dniach od 15 do 29 czerwca br. odbył się w Rudzie koło Grudziądza trzeci już plener rzeźbiarski poświęcony pamięci Waldemara Styperka, artysty nieprofesjonalnego, nawiązującego do polskich tradycji ludowych i propagującego je swoją twórczością w kraju i za granicą. Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy jest żona artysty, malarka na szkle – Danuta Styperek.
W tegorocznym plenerze wzięło udział pięciu rzeźbiarzy reprezentujących różne regiony Polski: Józef Bacławski z Kurpi, Jan Czupryniak z Borów Tucholskich, Robert Sadło z Lubelszczyzny i Grzegorz Zygmański z Pomorza Zachodniego.
Wykonane prace były inspirowane życiem dawnej wsi. Tematem wiodącym w tym roku były ginące zawody i zajęcia. Z wielkich topolowych pni powstały niepolichromowane rzeźby kowala, młynarza – przedstawicieli rzemiosł dawniej bardzo powszechnych na terenie ziemi chełmińskiej, również w okolicach Grudziądza. Dużym poczuciem humoru w ujęciu tematu wykazał się Grzegorz Zygmański – autor pracy “baba w beczce ubijająca kapustę”. Pojawiła się też tematyka religijna, rzeźba Chrystusa Frasobliwego, motyw dominujący w wiejskich kapliczkach przydrożnych, który z czasem stał się symbolem polskiej sztuki ludowej. Jak co roku były też akcenty bajkowe z myślą o zaprzyjaźnionym przedszkolu z Grudziądza.
Uczestniczący w plenerze artyści poprowadzili również warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży z grudziądzkich szkół. Ich efekty były prezentowane publiczności na zakończenie imprezy.
Plener na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych towarzyszących obchodom Dni Grudziądza. Był także atrakcyjnym wydarzeniem dla mieszkańców naszego regionu, którzy licznie przybyli na jego zakończenie.
D. Styperek z rzeźbiarzami – zakończenie pleneru
Patronat merytoryczny nad plenerem jak zwykle sprawowało Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Tekst i zdjęcia Bożena Olszewska

Muzeum Etnograficzne w Social Mediach