W długie, zimowe wieczory, w czasach kiedy nie było smartfonów, komputerów, telewizorów, a nawet radia, starsi opowiadali młodszym rozmaite historie. Nierzadko były to opowieści, od których słuchającym włosy stawały dęba, a po karkach przebiegały zimne dreszcze. W ramach cyklu „Bajeczny czwartek” zapraszamy starsze dzieci, młodzież i dorosłych do wysłuchania „Bajek dla odważnych” i sprawdzenia, czy faktycznie było się czego bać.
Słuchowiska pochodzą z płyty towarzyszącej książce „Bajki dla odważnych”, wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu w 2013 roku. Zostało przygotowane i zrealizowane przez aktorów Teatru „Baj Pomorski”: Dominikę Miękus, Jacka Pysiaka, Edytę Soboczyńską (którzy odpowiadali również za adaptację i reżyserię słuchowiska) oraz Krzysztofa Grzędę. Autorami oprawy muzycznej są Jacek Doroszenko, Rafał Kołacki, Michał Górczyński i Wojtek Jachna. Książkę „Bajki dla odważnych” wraz z płytą ze wszystkimi słuchowiskami kupić można na stronie www.etnomuzeum.pl/wydawnictwa
Teksty zaadaptowanych na potrzeby słuchowiska bajek zostały zapisane na Kujawach przez Aldonę Paczkowską i Feliksa Paczkowskiego w latach 50. XX w., stanowią część zbiorów Archiwum Folkloru Słownego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Autorką ilustracji jest Barbara Górka.
Czterech opowieści – „O pewnym synu”, „O głupim Wojtku”, „O Maciusiu, co szedł do piekła po cyrograf” i „O królewnie z brodą” – wysłuchać można na stronie oraz na naszych kontach na Anchor, Spotify, Apple i Google Podcasts. Linki:
http://bit.ly/AnchorMET
http://bit.ly/SpotifyMET
http://bit.ly/YouTubeMET
http://bit.ly/GooglePodcastsMET
http://bit.ly/ApplePodcastsMET
„O Maciusiu, co szedł do piekła po cyrograf”
Nagrania wyłącznie do użytku prywatnego.
Muzeum Etnograficzne w Social Mediach