Maraton podcastów w Noc Muzeów | Etnonarracje – wydanie specjalne

__
Koncepcja: Zespół pracowników Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Nagrania i montaż dźwięku: K. Mataczyński
Filmy: B. Oleszek
Fotografie: A. Zakrzewski
Lektorka: M. Kujawa (gościnnie)
Maraton podcastów jest specjalnym wydaniem cyklu “Etnonarracje

__

Ramówka:
Od oniryczności w sztuce do senników ludowych
Dwie rozmowy. Pierwsza o onirycznych wątkach w sztuce, druga o wpływie snów na życie i potrzebie ich interpretacji, a pomiędzy nimi opowieść o sennikach ludowych. Będzie można usłyszeć również fragmenty zapisów snów pewnej pielęgniarki.
Goście: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, Justyna Słomska-Nowak, Hanna Łopatyńska
Prowadzenie: Olga Kwiatkowska

Miejsca spania oraz przygotowania do snu na wsi
Dwa nocne spacery. Pierwszy to przechadzka po toruńskim Parku Etnograficznym śladami miejsc do spania. Sprawdzimy jak wyglądały proste chłopskie wyrka, rozsuwane łóżka bogatych gospodarzy i miejsca w których spali parobcy. Druga część to wyprawa do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Zajrzymy do sypialni osadników olenderskich żeby dowiedzieć się jak przebiegały przygotowania do snu menonitów oraz ewangelików.
Goście: Jarosław Pawlikowski, Kinga Turska-Skowronek
Prowadzenie: Joanna Sójka

Między bezsennością a zasypianiem „na amen”
Trzy rozmowy-opowieści. Pierwsza dotyczy tego, jakie metody walki z brakiem snu podpowiadały XVIII i XIX-wieczne poradniki. Druga wyjawia dawne wiejskie sposoby radzenia sobie z bezsennością i sprowadzania snu na dzieci. Ostatnia jest opisem tradycyjnych przygotowań do snu wiecznego. Nie zabraknie archiwalnych nagrań i odwołań do źródeł etnograficznych.
Goście: Grażyna Szelągowska, Agnieszka Kostrzewa
Prowadzenie: Marta Domachowska

Nocna dźwiękowa przechadzka
Dwa nagrania terenowe. Ilustrują wieczorną audiosferę dwóch różnych miejsc – dzielnicy miasta oraz lasu. Posłuchamy tego, czego nie słychać na pierwszy „rzut ucha”.
Autor nagrań: Kamil Mataczyński

__

Abstrakt – Sen i nocne marzenia Abstrakt – Przygotowania do snu Abstrakt – Oniryzm w sztuce Abstrakt – Miejsca do spania Abstrakt – Metody sprowadzania snu i przeciwdziałanie bezsenności u dzieci Abstrakt – Do wiecznego spania śmierć duszę wygania Abstrakt – Co na jawie to we śnie Absrtakt – Niespanie czyli bezsenność, jak temu zaradzić. Sposoby i środki z dawnych lat