Etnonarracje – Wiosenne porządki

W kolejnym odcinku „Etnonarracji” porozmawiamy o sprzątaniu. Porządki to coś z czym mierzymy się na co dzień. Ale jak one wyglądały w XIX i na początku XX wieku? Aby odpowiedzieć na to pytanie zajrzymy do wiejskiej izby oraz do dworskiego salonu. Opowiemy jakich akcesoriów używały do sprzątania swoich chat gospodynie, a jakich służące pracujące w ziemiańskich siedzibach. Zdradzimy również kilka intrygujących przepisów na różne domowe specyfiki, których można użyć podczas wiosennych porządków.

W podcaście wykorzystane zostały cytaty z: L. Ćwierczakiewiczowa „Poradnik porządku i różnych wiadomości potrzebnych” (1898 r.), K. Nakawska „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim przydatne i osobom w mieście mieszkającym” (1843 r.), M. Kacprzak, „Zdrowie w chacie wiejskiej” (1929 r.), „Organizacja Gospodarstwa Domowego” (nr 3, marzec 1928 r.).

Abstrakt. Podcast „Wiosenne porządki” to rozmowa Kamila Mataczyńskiego z Joanną Sójką, która wyjaśnia jak wyglądały kwestie związane ze sprzątaniem w wiejskich chatach i we dworach od połowy XIX wieku do l. 20-30 XX wieku. Te dwa środowiska zestawione zostały tu ze sobą na zasadzie kontrastu. We wstępie poruszono problem braku higieny na wsi oraz aspekty związane z dworską służbą zajmującą się sprzątaniem. W kolejnych częściach rozmowy omówione zostały zagadnienia dotyczące pozyskiwania i wykorzystywania wody, czyszczenia podłóg i dywanów, mycia naczyń oraz prania i prasowania. Przedstawione zostały przykłady akcesoriów, narzędzi a także środków i specyfików wykorzystywanych podczas tych czynności. W dialog prowadzących wpleciono sondę przeprowadzoną wśród pracowników Muzeum na temat sprzątania oraz czytane przez lektorkę Magdalenę Kujawę fragmenty z poradników gospodarstwa domowego z XIX wieku oraz z książki napisanej przez lekarza wizytującego wiejskie chaty w l. 20 XX wieku.