„Daj głupiemu sto rozumów…
03.10.2008
Prawdy zawarte w przysłowiach dotyczą nas, jak dotyczyły naszych pradziadków.
Wszyscy wiedzą, że w toruńskim Muzeum Etnograficznym gromadzone są przedmioty związane z życiem ludzi w dawnych czasach.
Znajdują się tu również „zabytki”, których nie sposób wziąć do ręki, ani zobaczyć na ekspozycji. To zanotowane w latach 50. i 60. wspomnienia ludzi, urodzonych nierzadko jeszcze w XIX wieku, dotyczące dawnych zwyczajów, zabiegów leczniczych, zapisy bajek, pieśni i zagadek. Wiele materiałów zawiera ponadczasową mądrość. Tak jest w przypadku przysłów, zebranych przez uczniów liceum w Świeciu wśród mieszkańców powiatu. W zbiorze „1000 przysłów na 1000-lecie Państwa Polskiego”, znajdują się takie, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jaka pogoda nas czeka.
Warto przypomnieć sobie aurę z 21 i 29 września, ponieważ „Pogoda na Mateusza przez cztery niedziele się nie rusza”, a „Jak na Michała wiatr ze wschodu, nie zabraknie zimą chłodu”. Ważnym jest 18 października, gdyż „Jaki Łukasz do południa, taka zima też do grudnia” oraz „Jaki Łukasz po południu, taka zima po grudniu”.
W wielu przysłowiach znaleźć możemy trafne, czasem zabawne spostrzeżenia o ludzkich charakterach i zachowaniach – „Daj głupiemu sto rozumów, a będzie wolał swój własny”, „Wielcy złodzieje jeżdżą powozami, a małych się chłoszcze”, „Odzież lepsza jest nowa, a przyjaciele starzy”, „Kto dużo gada, ten mało myśli”, „Komu dobrze, temu kogut jajko znosi”, „Nierówna krowa krowie, ani głowa głowie”.
Prawdy w nich zawarte dotyczą tak samo nas, jak dotyczyły naszych pradziadków. Dlatego warto sięgnąć do zbiorów, bo „Kto się trzyma przysłów, ten się mądrym stanie, bo przysłowia dobrze uczą, trzeba zważać na nie”.
Hanna M. Łopatyńska

Muzeum Etnograficzne w Social Mediach